E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

doutlaach-en totlachen (D)re mort de rire (F)
Stammformen doutlaach-enlaach-t doutdoutge-laach-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (dout-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echlaach-en dout
dulaach-s dout
hien/si,hatt/etlaach-t dout
mirlaach-en dout
dirlaach-t dout
silaach-en dout
Pass compos
echhunndoutge-laach-t
duhuesdoutge-laach-t
hien/si,hatt/ethuetdoutge-laach-t
mirhunndoutge-laach-t
dirhuttdoutge-laach-t
sihunndoutge-laach-t
Plus-que-parfait
echhatdoutge-laach-t
duhasdoutge-laach-t
hien/si,hatt/ethatdoutge-laach-t
mirhatendoutge-laach-t
dirhatdoutge-laach-t
sihatendoutge-laach-t
Futur I
echwäert doutlaach-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert doutge-laach-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdoutlaach-en
dugéifsdoutlaach-en
hien/si,hatt/etgéifdoutlaach-en
mirgéifendoutlaach-en
dirgéiftdoutlaach-en
sigéifendoutlaach-en
Conditionnel Pass compos
echhttdoutge-laach-t
duhssdoutge-laach-t
hien/si,hatt/ethttdoutge-laach-t
mirhttendoutge-laach-t
dirhttdoutge-laach-t
sihttendoutge-laach-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlaach dout!
Pluriellaach-t dout!
doutge-laach-t
doutlaach-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auslaach-enlaach-enulaach-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles