E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

abiergeren einbrgern (D)naturaliser (F)nationalize (E)
Stammformen abiergerenbiergert anagebiergert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbiergeren an
dubiergers an
hien/si,hatt/etbiergert an
mirbiergeren an
dirbiergert an
sibiergeren an
Pass compos
echhunnagebiergert
duhuesagebiergert
hien/si,hatt/ethuetagebiergert
mirhunnagebiergert
dirhuttagebiergert
sihunnagebiergert
Plus-que-parfait
echhatagebiergert
duhasagebiergert
hien/si,hatt/ethatagebiergert
mirhatenagebiergert
dirhatagebiergert
sihatenagebiergert
Futur I
echwäert abiergeren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert agebiergert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifabiergeren
dugéifsabiergeren
hien/si,hatt/etgéifabiergeren
mirgéifenabiergeren
dirgéiftabiergeren
sigéifenabiergeren
Conditionnel Pass compos
echhttagebiergert
duhssagebiergert
hien/si,hatt/ethttagebiergert
mirhttenagebiergert
dirhttagebiergert
sihttenagebiergert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbierger an an!
Plurielbiergert an!
agebiergert
abiergeren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles