E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

laachen lachen (D) – rire (F)
Stammformen laachenlaachtgelaacht
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echlaachen
dulaachs
hien/si,hatt/etlaacht
mirlaachen
dirlaacht
silaachen
Pass compos
echhugelaacht
duhuesgelaacht
hien/si,hatt/ethuetgelaacht
mirhugelaacht
dirhuttgelaacht
sihugelaacht
Plus-que-parfait
echhatgelaacht
duhasgelaacht
hien/si,hatt/ethatgelaacht
mirhategelaacht
dirhatgelaacht
sihategelaacht
Modale Futur I
echwäert laachen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert gelaacht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiflaachen
dugéifslaachen
hien/si,hatt/etgéiflaachen
mirgéifelaachen
dirgéiftlaachen
sigéifelaachen
Conditionnel pass compos
echhttgelaacht
duhssgelaacht
hien/si,hatt/ethttgelaacht
mirhättegelaacht
dirhttgelaacht
sihättegelaacht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlaach!
Pluriellaacht!
gelaacht
laachen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auslaachendoutlaachenulaachen
Remarken (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles