E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

laach-en lachen (D)rire (F)
Stammformen laach-enlaach-tge-laach-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echlaach-en
dulaach-s
hien/si,hatt/etlaach-t
mirlaach-en
dirlaach-t
silaach-en
Pass compos
echhuge-laach-t
duhuesge-laach-t
hien/si,hatt/ethuetge-laach-t
mirhuge-laach-t
dirhuttge-laach-t
sihuge-laach-t
Plus-que-parfait
echhatge-laach-t
duhasge-laach-t
hien/si,hatt/ethatge-laach-t
mirhatege-laach-t
dirhatge-laach-t
sihatege-laach-t
Futur I
echwäert laach-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-laach-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiflaach-en
dugéifslaach-en
hien/si,hatt/etgéiflaach-en
mirgéifelaach-en
dirgéiftlaach-en
sigéifelaach-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-laach-t
duhssge-laach-t
hien/si,hatt/ethttge-laach-t
mirhättege-laach-t
dirhttge-laach-t
sihättege-laach-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlaach!
Pluriellaach-t!
ge-laach-t
laach-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auslaach-endoutlaach-enulaach-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles