E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

belaascht-en belasten (D)charger (F)
Stammformen belaascht-enbelaasch-tbelaasch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbelaascht-en
dubelaascht-s
hien/si,hatt/etbelaasch-t
mirbelaascht-en
dirbelaasch-t
sibelaascht-en
Pass compos
echhubelaasch-t
duhuesbelaasch-t
hien/si,hatt/ethuetbelaasch-t
mirhubelaasch-t
dirhuttbelaasch-t
sihubelaasch-t
Plus-que-parfait
echhatbelaasch-t
duhasbelaasch-t
hien/si,hatt/ethatbelaasch-t
mirhatebelaasch-t
dirhatbelaasch-t
sihatebelaasch-t
Futur I
echwäert belaascht-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert belaasch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbelaascht-en
dugéifsbelaascht-en
hien/si,hatt/etgéifbelaascht-en
mirgéifebelaascht-en
dirgéiftbelaascht-en
sigéifebelaascht-en
Conditionnel Pass compos
echhttbelaasch-t
duhssbelaasch-t
hien/si,hatt/ethttbelaasch-t
mirhättebelaasch-t
dirhttbelaasch-t
sihättebelaasch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbelaascht!
Plurielbelaasch-t!
belaasch-t
belaascht-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auslaascht-enentlaascht-eniwwerlaascht-enlaascht-enulaascht-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles