E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwerlaaschten berlasten (D)surcharger (F)
Stammformen iwwerlaaschteniwwerlaaschtiwwerlaascht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwerlaaschten
duiwwerlaaschts
hien/si,hatt/etiwwerlaascht
miriwwerlaaschten
diriwwerlaascht
siiwwerlaaschten
Pass compos
echhunniwwerlaascht
duhuesiwwerlaascht
hien/si,hatt/ethuetiwwerlaascht
mirhunniwwerlaascht
dirhuttiwwerlaascht
sihunniwwerlaascht
Plus-que-parfait
echhatiwwerlaascht
duhasiwwerlaascht
hien/si,hatt/ethatiwwerlaascht
mirhateniwwerlaascht
dirhatiwwerlaascht
sihateniwwerlaascht
Futur I
echwäert iwwerlaaschten
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerlaascht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerlaaschten
dugéifsiwwerlaaschten
hien/si,hatt/etgéifiwwerlaaschten
mirgéifeniwwerlaaschten
dirgéiftiwwerlaaschten
sigéifeniwwerlaaschten
Conditionnel Pass compos
echhttiwwerlaascht
duhssiwwerlaascht
hien/si,hatt/ethttiwwerlaascht
mirhtteniwwerlaascht
dirhttiwwerlaascht
sihtteniwwerlaascht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerlaascht!
Plurieliwwerlaascht!
iwwerlaascht
iwwerlaaschten
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auslaaschtenbelaaschtenentlaaschtenlaaschtenulaaschten
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles