E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwerlaascht-en berlasten (D)surcharger (F)
Stammformen iwwerlaascht-eniwwerlaasch-tiwwerlaasch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwerlaascht-en
duiwwerlaascht-s
hien/si,hatt/etiwwerlaasch-t
miriwwerlaascht-en
diriwwerlaasch-t
siiwwerlaascht-en
Pass compos
echhunniwwerlaasch-t
duhuesiwwerlaasch-t
hien/si,hatt/ethuetiwwerlaasch-t
mirhunniwwerlaasch-t
dirhuttiwwerlaasch-t
sihunniwwerlaasch-t
Plus-que-parfait
echhatiwwerlaasch-t
duhasiwwerlaasch-t
hien/si,hatt/ethatiwwerlaasch-t
mirhateniwwerlaasch-t
dirhatiwwerlaasch-t
sihateniwwerlaasch-t
Futur I
echwäert iwwerlaascht-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerlaasch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerlaascht-en
dugéifsiwwerlaascht-en
hien/si,hatt/etgéifiwwerlaascht-en
mirgéifeniwwerlaascht-en
dirgéiftiwwerlaascht-en
sigéifeniwwerlaascht-en
Conditionnel Pass compos
echhttiwwerlaasch-t
duhssiwwerlaasch-t
hien/si,hatt/ethttiwwerlaasch-t
mirhtteniwwerlaasch-t
dirhttiwwerlaasch-t
sihtteniwwerlaasch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerlaascht!
Plurieliwwerlaasch-t!
iwwerlaasch-t
iwwerlaascht-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auslaascht-enbelaascht-enentlaascht-enlaascht-enulaascht-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles