E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ulaascht-en anlasten (D)imputer, reprocher (F)
Stammformen ulaascht-enlaasch-t unuge-laasch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (un-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echlaascht-en un
dulaascht-s un
hien/si,hatt/etlaasch-t un
mirlaascht-en un
dirlaasch-t un
silaascht-en un
Pass compos
echhunnuge-laasch-t
duhuesuge-laasch-t
hien/si,hatt/ethuetuge-laasch-t
mirhunnuge-laasch-t
dirhuttuge-laasch-t
sihunnuge-laasch-t
Plus-que-parfait
echhatuge-laasch-t
duhasuge-laasch-t
hien/si,hatt/ethatuge-laasch-t
mirhatenuge-laasch-t
dirhatuge-laasch-t
sihatenuge-laasch-t
Futur I
echwäert ulaascht-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert uge-laasch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifulaascht-en
dugéifsulaascht-en
hien/si,hatt/etgéifulaascht-en
mirgéifenulaascht-en
dirgéiftulaascht-en
sigéifenulaascht-en
Conditionnel Pass compos
echhttuge-laasch-t
duhssuge-laasch-t
hien/si,hatt/ethttuge-laasch-t
mirhttenuge-laasch-t
dirhttuge-laasch-t
sihttenuge-laasch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlaascht un!
Pluriellaasch-t un!
uge-laasch-t
ulaascht-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auslaascht-enbelaascht-enentlaascht-eniwwerlaascht-enlaascht-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles