E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

biew-en beben (D)frmir, trembler (F)tremble (E)
Stammformen biew-enbief-tge-bief-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbiew-en
dubief-s
hien/si,hatt/etbief-t
mirbiew-en
dirbief-t
sibiew-en
Pass compos
echhuge-bief-t
duhuesge-bief-t
hien/si,hatt/ethuetge-bief-t
mirhuge-bief-t
dirhuttge-bief-t
sihuge-bief-t
Plus-que-parfait
echhatge-bief-t
duhasge-bief-t
hien/si,hatt/ethatge-bief-t
mirhatege-bief-t
dirhatge-bief-t
sihatege-bief-t
Futur I
echwäert biew-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-bief-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbiew-en
dugéifsbiew-en
hien/si,hatt/etgéifbiew-en
mirgéifebiew-en
dirgéiftbiew-en
sigéifebiew-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-bief-t
duhssge-bief-t
hien/si,hatt/ethttge-bief-t
mirhättege-bief-t
dirhttge-bief-t
sihättege-bief-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbief!
Plurielbief-t!
ge-bief-t
biew-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles