E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

laaschten belasten (D)charger (F)
Stammformen laaschtenlaaschtgelaascht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echlaaschten
dulaaschts
hien/si,hatt/etlaascht
mirlaaschten
dirlaascht
silaaschten
Pass compos
echhugelaascht
duhuesgelaascht
hien/si,hatt/ethuetgelaascht
mirhugelaascht
dirhuttgelaascht
sihugelaascht
Plus-que-parfait
echhatgelaascht
duhasgelaascht
hien/si,hatt/ethatgelaascht
mirhategelaascht
dirhatgelaascht
sihategelaascht
Futur I
echwäert laaschten
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gelaascht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiflaaschten
dugéifslaaschten
hien/si,hatt/etgéiflaaschten
mirgéifelaaschten
dirgéiftlaaschten
sigéifelaaschten
Conditionnel Pass compos
echhttgelaascht
duhssgelaascht
hien/si,hatt/ethttgelaascht
mirhättegelaascht
dirhttgelaascht
sihättegelaascht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlaascht!
Pluriellaascht!
gelaascht
laaschten
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auslaaschtenbelaaschtenentlaaschteniwwerlaaschtenulaaschten
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles