E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

auslaatschen auslatschen (Schuhe) (D)user (des chaussures) (F)
Stammformen auslaatschenlaatscht ausausgelaatscht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echlaatschen aus
dulaatschs aus
hien/si,hatt/etlaatscht aus
mirlaatschen aus
dirlaatscht aus
silaatschen aus
Pass compos
echhunnausgelaatscht
duhuesausgelaatscht
hien/si,hatt/ethuetausgelaatscht
mirhunnausgelaatscht
dirhuttausgelaatscht
sihunnausgelaatscht
Plus-que-parfait
echhatausgelaatscht
duhasausgelaatscht
hien/si,hatt/ethatausgelaatscht
mirhatenausgelaatscht
dirhatausgelaatscht
sihatenausgelaatscht
Futur I
echwäert auslaatschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgelaatscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifauslaatschen
dugéifsauslaatschen
hien/si,hatt/etgéifauslaatschen
mirgéifenauslaatschen
dirgéiftauslaatschen
sigéifenauslaatschen
Conditionnel Pass compos
echhttausgelaatscht
duhssausgelaatscht
hien/si,hatt/ethttausgelaatscht
mirhttenausgelaatscht
dirhttausgelaatscht
sihttenausgelaatscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlaatsch aus!
Pluriellaatscht aus!
ausgelaatscht
auslaatschen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
laatschen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles