E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

laatschen latschen (D)trottiner (F)
Stammformen laatschenlaatschtgelaatscht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echlaatschen
dulaatschs
hien/si,hatt/etlaatscht
mirlaatschen
dirlaatscht
silaatschen
Pass compos
echhugelaatscht
duhuesgelaatscht
hien/si,hatt/ethuetgelaatscht
mirhugelaatscht
dirhuttgelaatscht
sihugelaatscht
Plus-que-parfait
echhatgelaatscht
duhasgelaatscht
hien/si,hatt/ethatgelaatscht
mirhategelaatscht
dirhatgelaatscht
sihategelaatscht
Futur I
echwäert laatschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gelaatscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiflaatschen
dugéifslaatschen
hien/si,hatt/etgéiflaatschen
mirgéifelaatschen
dirgéiftlaatschen
sigéifelaatschen
Conditionnel Pass compos
echhttgelaatscht
duhssgelaatscht
hien/si,hatt/ethttgelaatscht
mirhättegelaatscht
dirhttgelaatscht
sihättegelaatscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlaatsch!
Pluriellaatscht!
gelaatscht
laatschen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auslaatschen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles