E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

laatsch-en latschen (D)trottiner (F)
Stammformen laatsch-enlaatsch-tge-laatsch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echlaatsch-en
dulaatsch-s
hien/si,hatt/etlaatsch-t
mirlaatsch-en
dirlaatsch-t
silaatsch-en
Pass compos
echhuge-laatsch-t
duhuesge-laatsch-t
hien/si,hatt/ethuetge-laatsch-t
mirhuge-laatsch-t
dirhuttge-laatsch-t
sihuge-laatsch-t
Plus-que-parfait
echhatge-laatsch-t
duhasge-laatsch-t
hien/si,hatt/ethatge-laatsch-t
mirhatege-laatsch-t
dirhatge-laatsch-t
sihatege-laatsch-t
Futur I
echwäert laatsch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-laatsch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiflaatsch-en
dugéifslaatsch-en
hien/si,hatt/etgéiflaatsch-en
mirgéifelaatsch-en
dirgéiftlaatsch-en
sigéifelaatsch-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-laatsch-t
duhssge-laatsch-t
hien/si,hatt/ethttge-laatsch-t
mirhättege-laatsch-t
dirhttge-laatsch-t
sihättege-laatsch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlaatsch!
Pluriellaatsch-t!
ge-laatsch-t
laatsch-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auslaatsch-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles