E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erlaben erlauben (D)autoriser (F)
Stammformen erlabenerlaabterlaabt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (er-) • Vokalverdoppelung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echerlaben
duerlaabs
hien/si,hatt/eterlaabt
mirerlaben
direrlaabt
sierlaben
Pass compos
echhunnerlaabt
duhueserlaabt
hien/si,hatt/ethueterlaabt
mirhunnerlaabt
dirhutterlaabt
sihunnerlaabt
Plus-que-parfait
echhaterlaabt
duhaserlaabt
hien/si,hatt/ethaterlaabt
mirhatenerlaabt
dirhaterlaabt
sihatenerlaabt
Futur I
echwäert erlaben
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erlaabt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferlaben
dugéifserlaben
hien/si,hatt/etgéiferlaben
mirgéifenerlaben
dirgéifterlaben
sigéifenerlaben
Conditionnel Pass compos
echhtterlaabt
duhsserlaabt
hien/si,hatt/ethtterlaabt
mirhttenerlaabt
dirhtterlaabt
sihttenerlaabt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererlab!
Plurielerlaabt!
erlaabt
erlaben
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
Problem: bs/bt wird nicht zu ps/pt
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles