E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erlab-en erlauben (D)autoriser (F)
Stammformen erlab-enerlaab-terlaab-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (er-) • Vokalverdoppelung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echerlab-en
duerlaab-s
hien/si,hatt/eterlaab-t
mirerlab-en
direrlaab-t
sierlab-en
Pass compos
echhunnerlaab-t
duhueserlaab-t
hien/si,hatt/ethueterlaab-t
mirhunnerlaab-t
dirhutterlaab-t
sihunnerlaab-t
Plus-que-parfait
echhaterlaab-t
duhaserlaab-t
hien/si,hatt/ethaterlaab-t
mirhatenerlaab-t
dirhaterlaab-t
sihatenerlaab-t
Futur I
echwäert erlab-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erlaab-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferlab-en
dugéifserlab-en
hien/si,hatt/etgéiferlab-en
mirgéifenerlab-en
dirgéifterlab-en
sigéifenerlab-en
Conditionnel Pass compos
echhtterlaab-t
duhsserlaab-t
hien/si,hatt/ethtterlaab-t
mirhttenerlaab-t
dirhtterlaab-t
sihttenerlaab-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererlab!
Plurielerlaab-t!
erlaab-t
erlab-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
Problem: bs/bt wird nicht zu ps/pt
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles