E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

lackéieren lackieren (D)laquer (F)
Stammformen lackéierenlackéiertlackéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echlackéieren
dulackéiers
hien/si,hatt/etlackéiert
mirlackéieren
dirlackéiert
silackéieren
Passé composé
echhulackéiert
duhueslackéiert
hien/si,hatt/ethuetlackéiert
mirhulackéiert
dirhuttlackéiert
sihulackéiert
Plus-que-parfait
echhatlackéiert
duhaslackéiert
hien/si,hatt/ethatlackéiert
mirhatelackéiert
dirhatlackéiert
sihatelackéiert
Futur I
echwäert lackéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert lackéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiflackéieren
dugéifslackéieren
hien/si,hatt/etgéiflackéieren
mirgéifelackéieren
dirgéiftlackéieren
sigéifelackéieren
Conditionnel Passé composé
echhättlackéiert
duhässlackéiert
hien/si,hatt/ethättlackéiert
mirhättelackéiert
dirhättlackéiert
sihättelackéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlackéier!
Pluriellackéiert!
lackéiert
lackéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles