E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

lack-éier-en lackieren (D)laquer (F)
Stammformen lack-éier-enlack-éier-tlack-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echlack-éier-en
dulack-éier-s
hien/si,hatt/etlack-éier-t
mirlack-éier-en
dirlack-éier-t
silack-éier-en
Passé composé
echhulack-éier-t
duhueslack-éier-t
hien/si,hatt/ethuetlack-éier-t
mirhulack-éier-t
dirhuttlack-éier-t
sihulack-éier-t
Plus-que-parfait
echhatlack-éier-t
duhaslack-éier-t
hien/si,hatt/ethatlack-éier-t
mirhatelack-éier-t
dirhatlack-éier-t
sihatelack-éier-t
Futur I
echwäert lack-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert lack-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiflack-éier-en
dugéifslack-éier-en
hien/si,hatt/etgéiflack-éier-en
mirgéifelack-éier-en
dirgéiftlack-éier-en
sigéifelack-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättlack-éier-t
duhässlack-éier-t
hien/si,hatt/ethättlack-éier-t
mirhättelack-éier-t
dirhättlack-éier-t
sihättelack-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlack-éier!
Pluriellack-éier-t!
lack-éier-t
lack-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles