E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

eralackelen hineinlocken (D)appter (F)
Stammformen eralackelenlackelt eraneragelackelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (eran-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echlackelen eran
dulackels eran
hien/si,hatt/etlackelt eran
mirlackelen eran
dirlackelt eran
silackelen eran
Pass compos
echhunneragelackelt
duhueseragelackelt
hien/si,hatt/ethueteragelackelt
mirhunneragelackelt
dirhutteragelackelt
sihunneragelackelt
Plus-que-parfait
echhateragelackelt
duhaseragelackelt
hien/si,hatt/ethateragelackelt
mirhateneragelackelt
dirhateragelackelt
sihateneragelackelt
Futur I
echwäert eralackelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert eragelackelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferalackelen
dugéifseralackelen
hien/si,hatt/etgéiferalackelen
mirgéifeneralackelen
dirgéifteralackelen
sigéifeneralackelen
Conditionnel Pass compos
echhtteragelackelt
duhsseragelackelt
hien/si,hatt/ethtteragelackelt
mirhtteneragelackelt
dirhtteragelackelt
sihtteneragelackelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlackel eran!
Pluriellackelt eran!
eragelackelt
eralackelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erauslackelenerbilackeleneroflackelenlackelenulackelen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles