E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

eralackel-en hineinlocken (D)appter (F)
Stammformen eralackel-enlackel-t eranerage-lackel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (eran-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echlackel-en eran
dulackel-s eran
hien/si,hatt/etlackel-t eran
mirlackel-en eran
dirlackel-t eran
silackel-en eran
Pass compos
echhunnerage-lackel-t
duhueserage-lackel-t
hien/si,hatt/ethueterage-lackel-t
mirhunnerage-lackel-t
dirhutterage-lackel-t
sihunnerage-lackel-t
Plus-que-parfait
echhaterage-lackel-t
duhaserage-lackel-t
hien/si,hatt/ethaterage-lackel-t
mirhatenerage-lackel-t
dirhaterage-lackel-t
sihatenerage-lackel-t
Futur I
echwäert eralackel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erage-lackel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferalackel-en
dugéifseralackel-en
hien/si,hatt/etgéiferalackel-en
mirgéifeneralackel-en
dirgéifteralackel-en
sigéifeneralackel-en
Conditionnel Pass compos
echhtterage-lackel-t
duhsserage-lackel-t
hien/si,hatt/ethtterage-lackel-t
mirhttenerage-lackel-t
dirhtterage-lackel-t
sihttenerage-lackel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlackel eran!
Pluriellackel-t eran!
erage-lackel-t
eralackel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erauslackel-enerbilackel-eneroflackel-enlackel-enulackel-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles