E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erauslackel-en herauslocken (D)soutirer (F)
Stammformen erauslackel-enlackel-t erauserausge-lackel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (eraus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echlackel-en eraus
dulackel-s eraus
hien/si,hatt/etlackel-t eraus
mirlackel-en eraus
dirlackel-t eraus
silackel-en eraus
Pass compos
echhunnerausge-lackel-t
duhueserausge-lackel-t
hien/si,hatt/ethueterausge-lackel-t
mirhunnerausge-lackel-t
dirhutterausge-lackel-t
sihunnerausge-lackel-t
Plus-que-parfait
echhaterausge-lackel-t
duhaserausge-lackel-t
hien/si,hatt/ethaterausge-lackel-t
mirhatenerausge-lackel-t
dirhaterausge-lackel-t
sihatenerausge-lackel-t
Futur I
echwäert erauslackel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erausge-lackel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferauslackel-en
dugéifserauslackel-en
hien/si,hatt/etgéiferauslackel-en
mirgéifenerauslackel-en
dirgéifterauslackel-en
sigéifenerauslackel-en
Conditionnel Pass compos
echhtterausge-lackel-t
duhsserausge-lackel-t
hien/si,hatt/ethtterausge-lackel-t
mirhttenerausge-lackel-t
dirhtterausge-lackel-t
sihttenerausge-lackel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlackel eraus!
Pluriellackel-t eraus!
erausge-lackel-t
erauslackel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
eralackel-enerbilackel-eneroflackel-enlackel-enulackel-en
Remarquen (intern)
fr. bersetzung?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles