E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erbilackelen herbeilocken (D)attirer (F)
Stammformen erbilackelenlackelt erbierbigelackelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (erbi-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echlackelen erbi
dulackels erbi
hien/si,hatt/etlackelt erbi
mirlackelen erbi
dirlackelt erbi
silackelen erbi
Pass compos
echhunnerbigelackelt
duhueserbigelackelt
hien/si,hatt/ethueterbigelackelt
mirhunnerbigelackelt
dirhutterbigelackelt
sihunnerbigelackelt
Plus-que-parfait
echhaterbigelackelt
duhaserbigelackelt
hien/si,hatt/ethaterbigelackelt
mirhatenerbigelackelt
dirhaterbigelackelt
sihatenerbigelackelt
Futur I
echwäert erbilackelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erbigelackelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferbilackelen
dugéifserbilackelen
hien/si,hatt/etgéiferbilackelen
mirgéifenerbilackelen
dirgéifterbilackelen
sigéifenerbilackelen
Conditionnel Pass compos
echhtterbigelackelt
duhsserbigelackelt
hien/si,hatt/ethtterbigelackelt
mirhttenerbigelackelt
dirhtterbigelackelt
sihttenerbigelackelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlackel erbi!
Pluriellackelt erbi!
erbigelackelt
erbilackelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
eralackelenerauslackeleneroflackelenlackelenulackelen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles