E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

lackelen locken (D)affrioler (F)
Stammformen lackelenlackeltgelackelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echlackelen
dulackels
hien/si,hatt/etlackelt
mirlackelen
dirlackelt
silackelen
Pass compos
echhugelackelt
duhuesgelackelt
hien/si,hatt/ethuetgelackelt
mirhugelackelt
dirhuttgelackelt
sihugelackelt
Plus-que-parfait
echhatgelackelt
duhasgelackelt
hien/si,hatt/ethatgelackelt
mirhategelackelt
dirhatgelackelt
sihategelackelt
Futur I
echwäert lackelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gelackelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiflackelen
dugéifslackelen
hien/si,hatt/etgéiflackelen
mirgéifelackelen
dirgéiftlackelen
sigéifelackelen
Conditionnel Pass compos
echhttgelackelt
duhssgelackelt
hien/si,hatt/ethttgelackelt
mirhättegelackelt
dirhttgelackelt
sihättegelackelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlackel!
Pluriellackelt!
gelackelt
lackelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
eralackelenerauslackelenerbilackeleneroflackelenulackelen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles