E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

lackel-en locken (D)affrioler (F)
Stammformen lackel-enlackel-tge-lackel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echlackel-en
dulackel-s
hien/si,hatt/etlackel-t
mirlackel-en
dirlackel-t
silackel-en
Pass compos
echhuge-lackel-t
duhuesge-lackel-t
hien/si,hatt/ethuetge-lackel-t
mirhuge-lackel-t
dirhuttge-lackel-t
sihuge-lackel-t
Plus-que-parfait
echhatge-lackel-t
duhasge-lackel-t
hien/si,hatt/ethatge-lackel-t
mirhatege-lackel-t
dirhatge-lackel-t
sihatege-lackel-t
Futur I
echwäert lackel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-lackel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiflackel-en
dugéifslackel-en
hien/si,hatt/etgéiflackel-en
mirgéifelackel-en
dirgéiftlackel-en
sigéifelackel-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-lackel-t
duhssge-lackel-t
hien/si,hatt/ethttge-lackel-t
mirhättege-lackel-t
dirhttge-lackel-t
sihättege-lackel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlackel!
Pluriellackel-t!
ge-lackel-t
lackel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
eralackel-enerauslackel-enerbilackel-eneroflackel-enulackel-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles