E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

lackmeieren beschwindeln (D)duper (F)
Stammformen lackmeierenlackmeiertgelackmeiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echlackmeieren
dulackmeiers
hien/si,hatt/etlackmeiert
mirlackmeieren
dirlackmeiert
silackmeieren
Pass compos
echhugelackmeiert
duhuesgelackmeiert
hien/si,hatt/ethuetgelackmeiert
mirhugelackmeiert
dirhuttgelackmeiert
sihugelackmeiert
Plus-que-parfait
echhatgelackmeiert
duhasgelackmeiert
hien/si,hatt/ethatgelackmeiert
mirhategelackmeiert
dirhatgelackmeiert
sihategelackmeiert
Futur I
echwäert lackmeieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gelackmeiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiflackmeieren
dugéifslackmeieren
hien/si,hatt/etgéiflackmeieren
mirgéifelackmeieren
dirgéiftlackmeieren
sigéifelackmeieren
Conditionnel Pass compos
echhttgelackmeiert
duhssgelackmeiert
hien/si,hatt/ethttgelackmeiert
mirhättegelackmeiert
dirhttgelackmeiert
sihättegelackmeiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlackmeier!
Pluriellackmeiert!
gelackmeiert
lackmeieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles