E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

lädéieren lädieren (D)abîmer (F)
Stammformen lädéierenlädéiertlädéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echlädéieren
dulädéiers
hien/si,hatt/etlädéiert
mirlädéieren
dirlädéiert
silädéieren
Passé composé
echhulädéiert
duhueslädéiert
hien/si,hatt/ethuetlädéiert
mirhulädéiert
dirhuttlädéiert
sihulädéiert
Plus-que-parfait
echhatlädéiert
duhaslädéiert
hien/si,hatt/ethatlädéiert
mirhatelädéiert
dirhatlädéiert
sihatelädéiert
Futur I
echwäert lädéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert lädéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiflädéieren
dugéifslädéieren
hien/si,hatt/etgéiflädéieren
mirgéifelädéieren
dirgéiftlädéieren
sigéifelädéieren
Conditionnel Passé composé
echhättlädéiert
duhässlädéiert
hien/si,hatt/ethättlädéiert
mirhättelädéiert
dirhättlädéiert
sihättelädéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlädéier!
Pluriellädéiert!
lädéiert
lädéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles