E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

alaf-en einlaufen, ankommen (D)arriver, entrer (F)
Stammformen alaf-enleef-t anage-laf
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (an-) • Vokalverdoppelung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echlaf-en an
duleef-s an
hien/si,hatt/etleef-t an
mirlaf-en an
dirlaaf-t an
silaf-en an
Pass compos
echsinnage-laf
dubassage-laf
hien/si,hatt/etassage-laf
mirsinnage-laf
dirsiddage-laf
sisinnage-laf
Plus-que-parfait
echwarage-laf
duwaarsage-laf
hien/si,hatt/etwarage-laf
mirwarenage-laf
dirwaartage-laf
siwarenage-laf
Futur I
echwäert alaf-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert age-laf sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
ech*lif an
du*lif-s an
hien/si,hatt/et*lif an
mir*lif-en an
dir*lif-t an
si*lif-en an
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifalaf-en
dugéifsalaf-en
hien/si,hatt/etgéifalaf-en
mirgéifenalaf-en
dirgéiftalaf-en
sigéifenalaf-en
Conditionnel Pass compos
echwierage-laf
duwiersage-laf
hien/si,hatt/etwierage-laf
mirwierenage-laf
dirwiertage-laf
siwierenage-laf
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlaf an!
Pluriellaaf-t an!
age-laf
alaf-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auslaf-enbilaf-enduerchlaf-enmlaf-enmlaf-enentlaf-eneralaf-enerauslaf-eneroflaf-eneroplaf-enewechlaf-enfortlaf-enhanneschtlaf-eniwwerlaf-eniwwerlaf-enlaf-enmatlaf-ennolaf-enoflaf-enoplaf-enulaf-enverlaf-envirlaf-enzercklaf-enzerlaf-enzoulaf-en
Remarquen (intern)
Subjunktiv gebruchlich?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles