E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

auslaf-en auslaufen (D)s'couler, se rpandre, s'achever, parcourir (F)
Stammformen auslaf-enleef-t ausausge-laf
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (aus-) • Vokalverdoppelung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echlaf-en aus
duleef-s aus
hien/si,hatt/etleef-t aus
mirlaf-en aus
dirlaaf-t aus
silaf-en aus
Pass compos
echsinnausge-laf
dubassausge-laf
hien/si,hatt/etassausge-laf
mirsinnausge-laf
dirsiddausge-laf
sisinnausge-laf
Plus-que-parfait
echwarausge-laf
duwaarsausge-laf
hien/si,hatt/etwarausge-laf
mirwarenausge-laf
dirwaartausge-laf
siwarenausge-laf
Futur I
echwäert auslaf-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausge-laf sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
ech*lif aus
du*lif-s aus
hien/si,hatt/et*lif aus
mir*lif-en aus
dir*lif-t aus
si*lif-en aus
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifauslaf-en
dugéifsauslaf-en
hien/si,hatt/etgéifauslaf-en
mirgéifenauslaf-en
dirgéiftauslaf-en
sigéifenauslaf-en
Conditionnel Pass compos
echwierausge-laf
duwiersausge-laf
hien/si,hatt/etwierausge-laf
mirwierenausge-laf
dirwiertausge-laf
siwierenausge-laf
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlaf aus!
Pluriellaaf-t aus!
ausge-laf
auslaf-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
alaf-enbilaf-enduerchlaf-enmlaf-enmlaf-enentlaf-eneralaf-enerauslaf-eneroflaf-eneroplaf-enewechlaf-enfortlaf-enhanneschtlaf-eniwwerlaf-eniwwerlaf-enlaf-enmatlaf-ennolaf-enoflaf-enoplaf-enulaf-enverlaf-envirlaf-enzercklaf-enzerlaf-enzoulaf-en
Remarquen (intern)
Subjunktiv gebruchlich?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles