E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

duerchlafen durchlaufen (D)parcourir qch (F)
Stammformen duerchlafenleeft duerchduerchgelaf
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (duerch-) • Vokalverdoppelung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echlafen duerch
duleefs duerch
hien/si,hatt/etleeft duerch
mirlafen duerch
dirlaaft duerch
silafen duerch
Pass compos
echsinnduerchgelaf
dubassduerchgelaf
hien/si,hatt/etassduerchgelaf
mirsinnduerchgelaf
dirsiddduerchgelaf
sisinnduerchgelaf
Plus-que-parfait
echwarduerchgelaf
duwaarsduerchgelaf
hien/si,hatt/etwarduerchgelaf
mirwarenduerchgelaf
dirwaartduerchgelaf
siwarenduerchgelaf
Futur I
echwäert duerchlafen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchgelaf sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
ech*lif duerch
du*lifs duerch
hien/si,hatt/et*lif duerch
mir*lifen duerch
dir*lift duerch
si*lifen duerch
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifduerchlafen
dugéifsduerchlafen
hien/si,hatt/etgéifduerchlafen
mirgéifenduerchlafen
dirgéiftduerchlafen
sigéifenduerchlafen
Conditionnel Pass compos
echwierduerchgelaf
duwiersduerchgelaf
hien/si,hatt/etwierduerchgelaf
mirwierenduerchgelaf
dirwiertduerchgelaf
siwierenduerchgelaf
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlaf duerch!
Pluriellaaft duerch!
duerchgelaf
duerchlafen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
alafenauslafenbilafenmlafenmlafenentlafeneralafenerauslafeneroflafeneroplafenewechlafenfortlafenhanneschtlafeniwwerlafeniwwerlafenlafenmatlafennolafenoflafenoplafenulafenverlafenvirlafenzercklafenzerlafenzoulafen
Remarquen (intern)
Subjunktiv gebruchlich?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles