E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

bigelen bgeln (D)repasser (F)to iron (E)
Stammformen bigelenbigeltgebigelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbigelen
dubigels
hien/si,hatt/etbigelt
mirbigelen
dirbigelt
sibigelen
Pass compos
echhugebigelt
duhuesgebigelt
hien/si,hatt/ethuetgebigelt
mirhugebigelt
dirhuttgebigelt
sihugebigelt
Plus-que-parfait
echhatgebigelt
duhasgebigelt
hien/si,hatt/ethatgebigelt
mirhategebigelt
dirhatgebigelt
sihategebigelt
Futur I
echwäert bigelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gebigelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbigelen
dugéifsbigelen
hien/si,hatt/etgéifbigelen
mirgéifebigelen
dirgéiftbigelen
sigéifebigelen
Conditionnel Pass compos
echhttgebigelt
duhssgebigelt
hien/si,hatt/ethttgebigelt
mirhättegebigelt
dirhttgebigelt
sihättegebigelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbigel!
Plurielbigelt!
gebigelt
bigelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles