E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

mlafen umlaufen (Betonung auf 'm') (D)contourner (en courant) (F)
Stammformen mlafenleeft mmgelaf
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (m-) • Vokalverdoppelung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echlafen m
duleefs m
hien/si,hatt/etleeft m
mirlafen m
dirlaaft m
silafen m
Pass compos
echsinnmgelaf
dubassmgelaf
hien/si,hatt/etassmgelaf
mirsinnmgelaf
dirsiddmgelaf
sisinnmgelaf
Plus-que-parfait
echwarmgelaf
duwaarsmgelaf
hien/si,hatt/etwarmgelaf
mirwarenmgelaf
dirwaartmgelaf
siwarenmgelaf
Futur I
echwäert mlafen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert mgelaf sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
ech*lif m
du*lifs m
hien/si,hatt/et*lif m
mir*lifen m
dir*lift m
si*lifen m
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmlafen
dugéifsmlafen
hien/si,hatt/etgéifmlafen
mirgéifenmlafen
dirgéiftmlafen
sigéifenmlafen
Conditionnel Pass compos
echwiermgelaf
duwiersmgelaf
hien/si,hatt/etwiermgelaf
mirwierenmgelaf
dirwiertmgelaf
siwierenmgelaf
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlaf m!
Pluriellaaft m!
mgelaf
mlafen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
alafenauslafenbilafenduerchlafenmlafenentlafeneralafenerauslafeneroflafeneroplafenewechlafenfortlafenhanneschtlafeniwwerlafeniwwerlafenlafenmatlafennolafenoflafenoplafenulafenverlafenvirlafenzercklafenzerlafenzoulafen
Remarquen (intern)
Subjunktiv gebruchlich?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles