E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

mlafen umlaufen (Betonung auf 'laf') (D)
Stammformen mlafenmleeftmlaf
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Präfigéiert Verb (m-) • Vokalverdoppelung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echmlafen
dumleefs
hien/si,hatt/etmleeft
mirmlafen
dirmlaaft
simlafen
Pass compos
echsinnmlaf
dubassmlaf
hien/si,hatt/etassmlaf
mirsinnmlaf
dirsiddmlaf
sisinnmlaf
Plus-que-parfait
echwarmlaf
duwaarsmlaf
hien/si,hatt/etwarmlaf
mirwarenmlaf
dirwaartmlaf
siwarenmlaf
Futur I
echwäert mlafen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert mlaf sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
ech*mlif
du*mlifs
hien/si,hatt/et*mlif
mir*mlifen
dir*mlift
si*mlifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmlafen
dugéifsmlafen
hien/si,hatt/etgéifmlafen
mirgéifenmlafen
dirgéiftmlafen
sigéifenmlafen
Conditionnel Pass compos
echwiermlaf
duwiersmlaf
hien/si,hatt/etwiermlaf
mirwierenmlaf
dirwiertmlaf
siwierenmlaf
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermlaf!
Plurielmlaaft!
mlaf
mlafen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
alafenauslafenbilafenduerchlafenmlafenentlafeneralafenerauslafeneroflafeneroplafenewechlafenfortlafenhanneschtlafeniwwerlafeniwwerlafenlafenmatlafennolafenoflafenoplafenulafenverlafenvirlafenzercklafenzerlafenzoulafen
Remarquen (intern)
Subjunktiv gebruchlich?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles