E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

eralafen hineinlaufen (D)entrer en courant (F)
Stammformen eralafenleeft eraneragelaf
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (eran-) • Vokalverdoppelung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echlafen eran
duleefs eran
hien/si,hatt/etleeft eran
mirlafen eran
dirlaaft eran
silafen eran
Pass compos
echsinneragelaf
dubasseragelaf
hien/si,hatt/etasseragelaf
mirsinneragelaf
dirsidderagelaf
sisinneragelaf
Plus-que-parfait
echwareragelaf
duwaarseragelaf
hien/si,hatt/etwareragelaf
mirwareneragelaf
dirwaarteragelaf
siwareneragelaf
Futur I
echwäert eralafen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert eragelaf sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
ech*lif eran
du*lifs eran
hien/si,hatt/et*lif eran
mir*lifen eran
dir*lift eran
si*lifen eran
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferalafen
dugéifseralafen
hien/si,hatt/etgéiferalafen
mirgéifeneralafen
dirgéifteralafen
sigéifeneralafen
Conditionnel Pass compos
echwiereragelaf
duwierseragelaf
hien/si,hatt/etwiereragelaf
mirwiereneragelaf
dirwierteragelaf
siwiereneragelaf
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlaf eran!
Pluriellaaft eran!
eragelaf
eralafen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
alafenauslafenbilafenduerchlafenmlafenmlafenentlafenerauslafeneroflafeneroplafenewechlafenfortlafenhanneschtlafeniwwerlafeniwwerlafenlafenmatlafennolafenoflafenoplafenulafenverlafenvirlafenzercklafenzerlafenzoulafen
Remarquen (intern)
Subjunktiv gebruchlich?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles