E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

eroflafen herunterlaufen (D)courir en bas (F)
Stammformen eroflafenleeft eroferofgelaf
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (erof-) • Vokalverdoppelung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echlafen erof
duleefs erof
hien/si,hatt/etleeft erof
mirlafen erof
dirlaaft erof
silafen erof
Pass compos
echsinnerofgelaf
dubasserofgelaf
hien/si,hatt/etasserofgelaf
mirsinnerofgelaf
dirsidderofgelaf
sisinnerofgelaf
Plus-que-parfait
echwarerofgelaf
duwaarserofgelaf
hien/si,hatt/etwarerofgelaf
mirwarenerofgelaf
dirwaarterofgelaf
siwarenerofgelaf
Futur I
echwäert eroflafen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erofgelaf sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
ech*lif erof
du*lifs erof
hien/si,hatt/et*lif erof
mir*lifen erof
dir*lift erof
si*lifen erof
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferoflafen
dugéifseroflafen
hien/si,hatt/etgéiferoflafen
mirgéifeneroflafen
dirgéifteroflafen
sigéifeneroflafen
Conditionnel Pass compos
echwiererofgelaf
duwierserofgelaf
hien/si,hatt/etwiererofgelaf
mirwierenerofgelaf
dirwierterofgelaf
siwierenerofgelaf
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlaf erof!
Pluriellaaft erof!
erofgelaf
eroflafen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
alafenauslafenbilafenduerchlafenmlafenmlafenentlafeneralafenerauslafeneroplafenewechlafenfortlafenhanneschtlafeniwwerlafeniwwerlafenlafenmatlafennolafenoflafenoplafenulafenverlafenvirlafenzercklafenzerlafenzoulafen
Remarquen (intern)
Subjunktiv gebruchlich?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles