E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ewechlafen weglaufen (D)fuir, partir en courant (F)
Stammformen ewechlafenleeft ewechewechgelaf
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (ewech-) • Vokalverdoppelung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echlafen ewech
duleefs ewech
hien/si,hatt/etleeft ewech
mirlafen ewech
dirlaaft ewech
silafen ewech
Pass compos
echsinnewechgelaf
dubassewechgelaf
hien/si,hatt/etassewechgelaf
mirsinnewechgelaf
dirsiddewechgelaf
sisinnewechgelaf
Plus-que-parfait
echwarewechgelaf
duwaarsewechgelaf
hien/si,hatt/etwarewechgelaf
mirwarenewechgelaf
dirwaartewechgelaf
siwarenewechgelaf
Futur I
echwäert ewechlafen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ewechgelaf sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
ech*lif ewech
du*lifs ewech
hien/si,hatt/et*lif ewech
mir*lifen ewech
dir*lift ewech
si*lifen ewech
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifewechlafen
dugéifsewechlafen
hien/si,hatt/etgéifewechlafen
mirgéifenewechlafen
dirgéiftewechlafen
sigéifenewechlafen
Conditionnel Pass compos
echwierewechgelaf
duwiersewechgelaf
hien/si,hatt/etwierewechgelaf
mirwierenewechgelaf
dirwiertewechgelaf
siwierenewechgelaf
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlaf ewech!
Pluriellaaft ewech!
ewechgelaf
ewechlafen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
alafenauslafenbilafenduerchlafenmlafenmlafenentlafeneralafenerauslafeneroflafeneroplafenfortlafenhanneschtlafeniwwerlafeniwwerlafenlafenmatlafennolafenoflafenoplafenulafenverlafenvirlafenzercklafenzerlafenzoulafen
Remarquen (intern)
Subjunktiv gebruchlich?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles