E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ewechlaf-en weglaufen (D)fuir, partir en courant (F)
Stammformen ewechlaf-enleef-t ewechewechge-laf
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (ewech-) • Vokalverdoppelung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echlaf-en ewech
duleef-s ewech
hien/si,hatt/etleef-t ewech
mirlaf-en ewech
dirlaaf-t ewech
silaf-en ewech
Pass compos
echsinnewechge-laf
dubassewechge-laf
hien/si,hatt/etassewechge-laf
mirsinnewechge-laf
dirsiddewechge-laf
sisinnewechge-laf
Plus-que-parfait
echwarewechge-laf
duwaarsewechge-laf
hien/si,hatt/etwarewechge-laf
mirwarenewechge-laf
dirwaartewechge-laf
siwarenewechge-laf
Futur I
echwäert ewechlaf-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ewechge-laf sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
ech*lif ewech
du*lif-s ewech
hien/si,hatt/et*lif ewech
mir*lif-en ewech
dir*lif-t ewech
si*lif-en ewech
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifewechlaf-en
dugéifsewechlaf-en
hien/si,hatt/etgéifewechlaf-en
mirgéifenewechlaf-en
dirgéiftewechlaf-en
sigéifenewechlaf-en
Conditionnel Pass compos
echwierewechge-laf
duwiersewechge-laf
hien/si,hatt/etwierewechge-laf
mirwierenewechge-laf
dirwiertewechge-laf
siwierenewechge-laf
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlaf ewech!
Pluriellaaf-t ewech!
ewechge-laf
ewechlaf-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
alaf-enauslaf-enbilaf-enduerchlaf-enmlaf-enmlaf-enentlaf-eneralaf-enerauslaf-eneroflaf-eneroplaf-enfortlaf-enhanneschtlaf-eniwwerlaf-eniwwerlaf-enlaf-enmatlaf-ennolaf-enoflaf-enoplaf-enulaf-enverlaf-envirlaf-enzercklaf-enzerlaf-enzoulaf-en
Remarquen (intern)
Subjunktiv gebruchlich?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles