E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fortlaf-en fortlaufen (D)fuir, partir en courant (F)
Stammformen fortlaf-enleef-t fortfortge-laf
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (fort-) • Vokalverdoppelung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echlaf-e fort
duleef-s fort
hien/si,hatt/etleef-t fort
mirlaf-e fort
dirlaaf-t fort
silaf-e fort
Pass compos
echsifortge-laf
dubassfortge-laf
hien/si,hatt/etassfortge-laf
mirsifortge-laf
dirsiddfortge-laf
sisifortge-laf
Plus-que-parfait
echwarfortge-laf
duwaarsfortge-laf
hien/si,hatt/etwarfortge-laf
mirwarefortge-laf
dirwaartfortge-laf
siwarefortge-laf
Futur I
echwäert fortlaf-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert fortge-laf sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
ech*lif fort
du*lif-s fort
hien/si,hatt/et*lif fort
mir*lif-e fort
dir*lif-t fort
si*lif-e fort
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffortlaf-en
dugéifsfortlaf-en
hien/si,hatt/etgéiffortlaf-en
mirgéifefortlaf-en
dirgéiftfortlaf-en
sigéifefortlaf-en
Conditionnel Pass compos
echwierfortge-laf
duwiersfortge-laf
hien/si,hatt/etwierfortge-laf
mirwierefortge-laf
dirwiertfortge-laf
siwierefortge-laf
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlaf fort!
Pluriellaaf-t fort!
fortge-laf
fortlaf-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
alaf-enauslaf-enbilaf-enduerchlaf-enmlaf-enmlaf-enentlaf-eneralaf-enerauslaf-eneroflaf-eneroplaf-enewechlaf-enhanneschtlaf-eniwwerlaf-eniwwerlaf-enlaf-enmatlaf-ennolaf-enoflaf-enoplaf-enulaf-enverlaf-envirlaf-enzercklaf-enzerlaf-enzoulaf-en
Remarquen (intern)
Subjunktiv gebruchlich?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles