E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

hanneschtlafen zurcklaufen (D)retourner en courant (F)
Stammformen hanneschtlafenleeft hanneschthanneschtgelaf
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (hannescht-) • Vokalverdoppelung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echlafen hannescht
duleefs hannescht
hien/si,hatt/etleeft hannescht
mirlafen hannescht
dirlaaft hannescht
silafen hannescht
Pass compos
echsinnhanneschtgelaf
dubasshanneschtgelaf
hien/si,hatt/etasshanneschtgelaf
mirsinnhanneschtgelaf
dirsiddhanneschtgelaf
sisinnhanneschtgelaf
Plus-que-parfait
echwarhanneschtgelaf
duwaarshanneschtgelaf
hien/si,hatt/etwarhanneschtgelaf
mirwarenhanneschtgelaf
dirwaarthanneschtgelaf
siwarenhanneschtgelaf
Futur I
echwäert hanneschtlafen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert hanneschtgelaf sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
ech*lif hannescht
du*lifs hannescht
hien/si,hatt/et*lif hannescht
mir*lifen hannescht
dir*lift hannescht
si*lifen hannescht
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhanneschtlafen
dugéifshanneschtlafen
hien/si,hatt/etgéifhanneschtlafen
mirgéifenhanneschtlafen
dirgéifthanneschtlafen
sigéifenhanneschtlafen
Conditionnel Pass compos
echwierhanneschtgelaf
duwiershanneschtgelaf
hien/si,hatt/etwierhanneschtgelaf
mirwierenhanneschtgelaf
dirwierthanneschtgelaf
siwierenhanneschtgelaf
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlaf hannescht!
Pluriellaaft hannescht!
hanneschtgelaf
hanneschtlafen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
alafenauslafenbilafenduerchlafenmlafenmlafenentlafeneralafenerauslafeneroflafeneroplafenewechlafenfortlafeniwwerlafeniwwerlafenlafenmatlafennolafenoflafenoplafenulafenverlafenvirlafenzercklafenzerlafenzoulafen
Remarquen (intern)
Subjunktiv gebruchlich?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles