E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

biicht-en zielen (D)viser (F)aim (E)
Stammformen biicht-enbiich-tge-biich-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbiicht-en
dubiicht-s
hien/si,hatt/etbiich-t
mirbiicht-en
dirbiich-t
sibiicht-en
Pass compos
echhuge-biich-t
duhuesge-biich-t
hien/si,hatt/ethuetge-biich-t
mirhuge-biich-t
dirhuttge-biich-t
sihuge-biich-t
Plus-que-parfait
echhatge-biich-t
duhasge-biich-t
hien/si,hatt/ethatge-biich-t
mirhatege-biich-t
dirhatge-biich-t
sihatege-biich-t
Futur I
echwäert biicht-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-biich-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbiicht-en
dugéifsbiicht-en
hien/si,hatt/etgéifbiicht-en
mirgéifebiicht-en
dirgéiftbiicht-en
sigéifebiicht-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-biich-t
duhssge-biich-t
hien/si,hatt/ethttge-biich-t
mirhättege-biich-t
dirhttge-biich-t
sihättege-biich-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbiicht!
Plurielbiich-t!
ge-biich-t
biicht-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles