E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwerlaf-en berlaufen (D)
Stammformen iwwerlaf-eniwwerleef-tiwwerlaf
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Präfigéiert Verb (iwwer-) • Vokalverdoppelung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwerlaf-en
duiwwerleef-s
hien/si,hatt/etiwwerleef-t
miriwwerlaf-en
diriwwerlaaf-t
siiwwerlaf-en
Pass compos
echsinniwwerlaf
dubassiwwerlaf
hien/si,hatt/etassiwwerlaf
mirsinniwwerlaf
dirsiddiwwerlaf
sisinniwwerlaf
Plus-que-parfait
echwariwwerlaf
duwaarsiwwerlaf
hien/si,hatt/etwariwwerlaf
mirwareniwwerlaf
dirwaartiwwerlaf
siwareniwwerlaf
Futur I
echwäert iwwerlaf-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerlaf sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
ech*iwwerlif
du*iwwerlif-s
hien/si,hatt/et*iwwerlif
mir*iwwerlif-en
dir*iwwerlif-t
si*iwwerlif-en
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerlaf-en
dugéifsiwwerlaf-en
hien/si,hatt/etgéifiwwerlaf-en
mirgéifeniwwerlaf-en
dirgéiftiwwerlaf-en
sigéifeniwwerlaf-en
Conditionnel Pass compos
echwieriwwerlaf
duwiersiwwerlaf
hien/si,hatt/etwieriwwerlaf
mirwiereniwwerlaf
dirwiertiwwerlaf
siwiereniwwerlaf
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerlaf!
Plurieliwwerlaaf-t!
iwwerlaf
iwwerlaf-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
alaf-enauslaf-enbilaf-enduerchlaf-enmlaf-enmlaf-enentlaf-eneralaf-enerauslaf-eneroflaf-eneroplaf-enewechlaf-enfortlaf-enhanneschtlaf-eniwwerlaf-enlaf-enmatlaf-ennolaf-enoflaf-enoplaf-enulaf-enverlaf-envirlaf-enzercklaf-enzerlaf-enzoulaf-en
Remarquen (intern)
Partizip: iwwerlaf
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles