E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwerlafen berlaufen (D)dborder, passer dans le camp adverse (F)
Stammformen iwwerlafenleeft iwweriwwergelaf
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (iwwer-) • Vokalverdoppelung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echlafen iwwer
duleefs iwwer
hien/si,hatt/etleeft iwwer
mirlafen iwwer
dirlaaft iwwer
silafen iwwer
Pass compos
echsinniwwergelaf
dubassiwwergelaf
hien/si,hatt/etassiwwergelaf
mirsinniwwergelaf
dirsiddiwwergelaf
sisinniwwergelaf
Plus-que-parfait
echwariwwergelaf
duwaarsiwwergelaf
hien/si,hatt/etwariwwergelaf
mirwareniwwergelaf
dirwaartiwwergelaf
siwareniwwergelaf
Futur I
echwäert iwwerlafen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwergelaf sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
ech*lif iwwer
du*lifs iwwer
hien/si,hatt/et*lif iwwer
mir*lifen iwwer
dir*lift iwwer
si*lifen iwwer
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerlafen
dugéifsiwwerlafen
hien/si,hatt/etgéifiwwerlafen
mirgéifeniwwerlafen
dirgéiftiwwerlafen
sigéifeniwwerlafen
Conditionnel Pass compos
echwieriwwergelaf
duwiersiwwergelaf
hien/si,hatt/etwieriwwergelaf
mirwiereniwwergelaf
dirwiertiwwergelaf
siwiereniwwergelaf
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlaf iwwer!
Pluriellaaft iwwer!
iwwergelaf
iwwerlafen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
alafenauslafenbilafenduerchlafenmlafenmlafenentlafeneralafenerauslafeneroflafeneroplafenewechlafenfortlafenhanneschtlafeniwwerlafenlafenmatlafennolafenoflafenoplafenulafenverlafenvirlafenzercklafenzerlafenzoulafen
Remarquen (intern)
Partizip:iwwergelaf
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles