E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

matlafen mitlaufen (D)courir avec (F)
Stammformen matlafenleeft matmatgelaf
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (mat-) • Vokalverdoppelung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echlafe mat
duleefs mat
hien/si,hatt/etleeft mat
mirlafe mat
dirlaaft mat
silafe mat
Pass compos
echsimatgelaf
dubassmatgelaf
hien/si,hatt/etassmatgelaf
mirsimatgelaf
dirsiddmatgelaf
sisimatgelaf
Plus-que-parfait
echwarmatgelaf
duwaarsmatgelaf
hien/si,hatt/etwarmatgelaf
mirwarematgelaf
dirwaartmatgelaf
siwarematgelaf
Futur I
echwäert matlafen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert matgelaf sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
ech*lif mat
du*lifs mat
hien/si,hatt/et*lif mat
mir*life mat
dir*lift mat
si*life mat
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmatlafen
dugéifsmatlafen
hien/si,hatt/etgéifmatlafen
mirgéifematlafen
dirgéiftmatlafen
sigéifematlafen
Conditionnel Pass compos
echwiermatgelaf
duwiersmatgelaf
hien/si,hatt/etwiermatgelaf
mirwierematgelaf
dirwiertmatgelaf
siwierematgelaf
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlaf mat!
Pluriellaaft mat!
matgelaf
matlafen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
alafenauslafenbilafenduerchlafenmlafenmlafenentlafeneralafenerauslafeneroflafeneroplafenewechlafenfortlafenhanneschtlafeniwwerlafeniwwerlafenlafennolafenoflafenoplafenulafenverlafenvirlafenzercklafenzerlafenzoulafen
Remarquen (intern)
Subjunktiv gebruchlich?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles