E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

matlaf-en mitlaufen (D)courir avec (F)
Stammformen matlaf-enleef-t matmatge-laf
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (mat-) • Vokalverdoppelung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echlaf-e mat
duleef-s mat
hien/si,hatt/etleef-t mat
mirlaf-e mat
dirlaaf-t mat
silaf-e mat
Pass compos
echsimatge-laf
dubassmatge-laf
hien/si,hatt/etassmatge-laf
mirsimatge-laf
dirsiddmatge-laf
sisimatge-laf
Plus-que-parfait
echwarmatge-laf
duwaarsmatge-laf
hien/si,hatt/etwarmatge-laf
mirwarematge-laf
dirwaartmatge-laf
siwarematge-laf
Futur I
echwäert matlaf-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert matge-laf sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
ech*lif mat
du*lif-s mat
hien/si,hatt/et*lif mat
mir*lif-e mat
dir*lif-t mat
si*lif-e mat
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmatlaf-en
dugéifsmatlaf-en
hien/si,hatt/etgéifmatlaf-en
mirgéifematlaf-en
dirgéiftmatlaf-en
sigéifematlaf-en
Conditionnel Pass compos
echwiermatge-laf
duwiersmatge-laf
hien/si,hatt/etwiermatge-laf
mirwierematge-laf
dirwiertmatge-laf
siwierematge-laf
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlaf mat!
Pluriellaaf-t mat!
matge-laf
matlaf-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
alaf-enauslaf-enbilaf-enduerchlaf-enmlaf-enmlaf-enentlaf-eneralaf-enerauslaf-eneroflaf-eneroplaf-enewechlaf-enfortlaf-enhanneschtlaf-eniwwerlaf-eniwwerlaf-enlaf-ennolaf-enoflaf-enoplaf-enulaf-enverlaf-envirlaf-enzercklaf-enzerlaf-enzoulaf-en
Remarquen (intern)
Subjunktiv gebruchlich?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles