E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

nolaf-en nachlaufen (D)suivre en courant (F)
Stammformen nolaf-enleef-t nonoge-laf
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (no-) • Vokalverdoppelung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echlaf-en no
duleef-s no
hien/si,hatt/etleef-t no
mirlaf-en no
dirlaaf-t no
silaf-en no
Pass compos
echsinnnoge-laf
dubassnoge-laf
hien/si,hatt/etassnoge-laf
mirsinnnoge-laf
dirsiddnoge-laf
sisinnnoge-laf
Plus-que-parfait
echwarnoge-laf
duwaarsnoge-laf
hien/si,hatt/etwarnoge-laf
mirwarennoge-laf
dirwaartnoge-laf
siwarennoge-laf
Futur I
echwäert nolaf-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert noge-laf sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
ech*lif no
du*lif-s no
hien/si,hatt/et*lif no
mir*lif-en no
dir*lif-t no
si*lif-en no
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifnolaf-en
dugéifsnolaf-en
hien/si,hatt/etgéifnolaf-en
mirgéifennolaf-en
dirgéiftnolaf-en
sigéifennolaf-en
Conditionnel Pass compos
echwiernoge-laf
duwiersnoge-laf
hien/si,hatt/etwiernoge-laf
mirwierennoge-laf
dirwiertnoge-laf
siwierennoge-laf
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlaf no!
Pluriellaaf-t no!
noge-laf
nolaf-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
alaf-enauslaf-enbilaf-enduerchlaf-enmlaf-enmlaf-enentlaf-eneralaf-enerauslaf-eneroflaf-eneroplaf-enewechlaf-enfortlaf-enhanneschtlaf-eniwwerlaf-eniwwerlaf-enlaf-enmatlaf-enoflaf-enoplaf-enulaf-enverlaf-envirlaf-enzercklaf-enzerlaf-enzoulaf-en
Remarquen (intern)
Subjunktiv gebruchlich?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles