E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

virlaf-en vorlaufen (D)courir devant (F)
Stammformen virlaf-enleef-t virvirge-laf
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (vir-) • Vokalverdoppelung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echlaf-e vir
duleef-s vir
hien/si,hatt/etleef-t vir
mirlaf-e vir
dirlaaf-t vir
silaf-e vir
Pass compos
echsivirge-laf
dubassvirge-laf
hien/si,hatt/etassvirge-laf
mirsivirge-laf
dirsiddvirge-laf
sisivirge-laf
Plus-que-parfait
echwarvirge-laf
duwaarsvirge-laf
hien/si,hatt/etwarvirge-laf
mirwarevirge-laf
dirwaartvirge-laf
siwarevirge-laf
Futur I
echwäert virlaf-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert virge-laf sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
ech*lif vir
du*lif-s vir
hien/si,hatt/et*lif vir
mir*lif-e vir
dir*lif-t vir
si*lif-e vir
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifvirlaf-en
dugéifsvirlaf-en
hien/si,hatt/etgéifvirlaf-en
mirgéifevirlaf-en
dirgéiftvirlaf-en
sigéifevirlaf-en
Conditionnel Pass compos
echwiervirge-laf
duwiersvirge-laf
hien/si,hatt/etwiervirge-laf
mirwierevirge-laf
dirwiertvirge-laf
siwierevirge-laf
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlaf vir!
Pluriellaaf-t vir!
virge-laf
virlaf-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
alaf-enauslaf-enbilaf-enduerchlaf-enmlaf-enmlaf-enentlaf-eneralaf-enerauslaf-eneroflaf-eneroplaf-enewechlaf-enfortlaf-enhanneschtlaf-eniwwerlaf-eniwwerlaf-enlaf-enmatlaf-ennolaf-enoflaf-enoplaf-enulaf-enverlaf-enzercklaf-enzerlaf-enzoulaf-en
Remarquen (intern)
Subjunktiv gebruchlich?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles