E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ausbiischten ausbrsten (D)brosser (nettoyer) (F)to brush (E)
Stammformen ausbiischtenbiischt ausausgebiischt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbiischten aus
dubiischts aus
hien/si,hatt/etbiischt aus
mirbiischten aus
dirbiischt aus
sibiischten aus
Pass compos
echhunnausgebiischt
duhuesausgebiischt
hien/si,hatt/ethuetausgebiischt
mirhunnausgebiischt
dirhuttausgebiischt
sihunnausgebiischt
Plus-que-parfait
echhatausgebiischt
duhasausgebiischt
hien/si,hatt/ethatausgebiischt
mirhatenausgebiischt
dirhatausgebiischt
sihatenausgebiischt
Futur I
echwäert ausbiischten
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgebiischt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausbiischten
dugéifsausbiischten
hien/si,hatt/etgéifausbiischten
mirgéifenausbiischten
dirgéiftausbiischten
sigéifenausbiischten
Conditionnel Pass compos
echhttausgebiischt
duhssausgebiischt
hien/si,hatt/ethttausgebiischt
mirhttenausgebiischt
dirhttausgebiischt
sihttenausgebiischt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbiischt aus!
Plurielbiischt aus!
ausgebiischt
ausbiischten
Wuertbildungen/Präfigéierungen
biischtenofbiischten
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles