E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ausbiischt-en ausbrsten (D)brosser (nettoyer) (F)to brush (E)
Stammformen ausbiischt-enbiisch-t ausausge-biisch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbiischt-en aus
dubiischt-s aus
hien/si,hatt/etbiisch-t aus
mirbiischt-en aus
dirbiisch-t aus
sibiischt-en aus
Pass compos
echhunnausge-biisch-t
duhuesausge-biisch-t
hien/si,hatt/ethuetausge-biisch-t
mirhunnausge-biisch-t
dirhuttausge-biisch-t
sihunnausge-biisch-t
Plus-que-parfait
echhatausge-biisch-t
duhasausge-biisch-t
hien/si,hatt/ethatausge-biisch-t
mirhatenausge-biisch-t
dirhatausge-biisch-t
sihatenausge-biisch-t
Futur I
echwäert ausbiischt-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausge-biisch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausbiischt-en
dugéifsausbiischt-en
hien/si,hatt/etgéifausbiischt-en
mirgéifenausbiischt-en
dirgéiftausbiischt-en
sigéifenausbiischt-en
Conditionnel Pass compos
echhttausge-biisch-t
duhssausge-biisch-t
hien/si,hatt/ethttausge-biisch-t
mirhttenausge-biisch-t
dirhttausge-biisch-t
sihttenausge-biisch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbiischt aus!
Plurielbiisch-t aus!
ausge-biisch-t
ausbiischt-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
biischt-enofbiischt-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles