E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

lafen laufen (D)courir (F)run (E)correr (P)
Stammformen lafenleeftgelaf
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Vokalverdoppelung • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echlafen
duleefs
hien/si,hatt/etleeft
mirlafen
dirlaaft
silafen
Pass compos
echsigelaf
dubassgelaf
hien/si,hatt/etassgelaf
mirsigelaf
dirsiddgelaf
sisigelaf
Plus-que-parfait
echwargelaf
duwaarsgelaf
hien/si,hatt/etwargelaf
mirwaregelaf
dirwaartgelaf
siwaregelaf
Futur I
echwäert lafen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gelaf sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
ech*lif
du*lifs
hien/si,hatt/et*lif
mir*lifen
dir*lift
si*lifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiflafen
dugéifslafen
hien/si,hatt/etgéiflafen
mirgéifelafen
dirgéiftlafen
sigéifelafen
Conditionnel Pass compos
echwiergelaf
duwiersgelaf
hien/si,hatt/etwiergelaf
mirwieregelaf
dirwiertgelaf
siwieregelaf
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlaf!
Pluriellaaft!
gelaf
lafen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
alafenauslafenbilafenduerchlafenmlafenmlafenentlafeneralafenerauslafeneroflafeneroplafenewechlafenfortlafenhanneschtlafeniwwerlafeniwwerlafenmatlafennolafenoflafenoplafenulafenverlafenvirlafenzercklafenzerlafenzoulafen
Remarquen (intern)
Subjunktiv gebruchlich?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles