E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ausläffel-en auslöffeln (D)vider (à  l'aide d'une cuillère) (F)
Stammformen ausläffel-enläffel-t ausausge-läffel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echläffel-en aus
duläffel-s aus
hien/si,hatt/etläffel-t aus
mirläffel-en aus
dirläffel-t aus
siläffel-en aus
Passé composé
echhunnausge-läffel-t
duhuesausge-läffel-t
hien/si,hatt/ethuetausge-läffel-t
mirhunnausge-läffel-t
dirhuttausge-läffel-t
sihunnausge-läffel-t
Plus-que-parfait
echhatausge-läffel-t
duhasausge-läffel-t
hien/si,hatt/ethatausge-läffel-t
mirhatenausge-läffel-t
dirhatausge-läffel-t
sihatenausge-läffel-t
Futur I
echwäert ausläffel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausge-läffel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausläffel-en
dugéifsausläffel-en
hien/si,hatt/etgéifausläffel-en
mirgéifenausläffel-en
dirgéiftausläffel-en
sigéifenausläffel-en
Conditionnel Passé composé
echhättausge-läffel-t
duhässausge-läffel-t
hien/si,hatt/ethättausge-läffel-t
mirhättenausge-läffel-t
dirhättausge-läffel-t
sihättenausge-läffel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierläffel aus!
Plurielläffel-t aus!
ausge-läffel-t
ausläffel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
läffel-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles