E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

läffelen löffeln (D)manger à  la cuillère (F)
Stammformen läffelenläffeltgeläffelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echläffelen
duläffels
hien/si,hatt/etläffelt
mirläffelen
dirläffelt
siläffelen
Passé composé
echhugeläffelt
duhuesgeläffelt
hien/si,hatt/ethuetgeläffelt
mirhugeläffelt
dirhuttgeläffelt
sihugeläffelt
Plus-que-parfait
echhatgeläffelt
duhasgeläffelt
hien/si,hatt/ethatgeläffelt
mirhategeläffelt
dirhatgeläffelt
sihategeläffelt
Futur I
echwäert läffelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geläffelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifläffelen
dugéifsläffelen
hien/si,hatt/etgéifläffelen
mirgéifeläffelen
dirgéiftläffelen
sigéifeläffelen
Conditionnel Passé composé
echhättgeläffelt
duhässgeläffelt
hien/si,hatt/ethättgeläffelt
mirhättegeläffelt
dirhättgeläffelt
sihättegeläffelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierläffel!
Plurielläffelt!
geläffelt
läffelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausläffelen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles