E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

läffel-en löffeln (D)manger à  la cuillère (F)
Stammformen läffel-enläffel-tge-läffel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echläffel-en
duläffel-s
hien/si,hatt/etläffel-t
mirläffel-en
dirläffel-t
siläffel-en
Passé composé
echhuge-läffel-t
duhuesge-läffel-t
hien/si,hatt/ethuetge-läffel-t
mirhuge-läffel-t
dirhuttge-läffel-t
sihuge-läffel-t
Plus-que-parfait
echhatge-läffel-t
duhasge-läffel-t
hien/si,hatt/ethatge-läffel-t
mirhatege-läffel-t
dirhatge-läffel-t
sihatege-läffel-t
Futur I
echwäert läffel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-läffel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifläffel-en
dugéifsläffel-en
hien/si,hatt/etgéifläffel-en
mirgéifeläffel-en
dirgéiftläffel-en
sigéifeläffel-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-läffel-t
duhässge-läffel-t
hien/si,hatt/ethättge-läffel-t
mirhättege-läffel-t
dirhättge-läffel-t
sihättege-läffel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierläffel!
Plurielläffel-t!
ge-läffel-t
läffel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausläffel-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles